Erkan Okur Resmi Web Sitesi

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Diğer Kurumsal Yazılımlar

Diğer Kurumsal Yazılımlar Ana Sayfası

Erkan Okur Tarafından Derlenmiş Diğer Kurumsal Yazılımlar

Etiketler: Gereksinim Yönetimi, Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi (ALM), Kurumsal Yazılımlar, Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar, Satış Pazarlama Yazılımları, Stok Yönetimi Yazılımları, İnsan Kaynakları Yazılımları, (CRM) Müşteri İlişkileri Yazılımları, İş Zekası (BI) Yazılımları ve diğerleri ...

Diğer Kurumsal Yazılımlar hakkında teknik destek ve danışmanlık hizmeti almak için, iletişim formu aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.
Erkan Okur


Microsoft Visual Studio Team Foundation Server (TFS) | Nasıl Konfigüre Edilir ve Özelleştirilir? PDF Yazdır

Microsoft Visual Studio Team Foundation Server Configure & CustomizeTFS'in genel özelliklerinden ve yeteneklerinden Microsoft Visual Studio Team Foundation Server (TFS) | Nedir? ve Kimler Kullanabilir? yazımda bahsetmiştim. Bu yazımda MS Team Foundation Server'in kurum ihtiyaçlarına göre nasıl konfigüre edilebileceği ve özelleştirilebileceği hakkında genel bilgiler vermeyi amaçlıyorum.

Güçlü bir ALM aracı olmasının yanı sıra, sunmuş olduğu uyarlanabilir, özelleşebilir ve geliştirilebilir mimari altyapı sayesinde TFS; çok farklı ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilen bir kurumsal yazılıma dönüşebilmektedir. Üstelik; TFS ile birlikte gelen şablonlar, Microsoft tarafından yayınlanan resmi araçlar ve açık kaynak kodlu olarak geliştirilen pek çok 3rd Party araç sayesinde, ileri seviye bilgisayar veya programlama dili bilgisine gerek kalmadan da bu özelleştirme ve uyarlamaları yapabilirsiniz.

Yazımın devamında, aşağıda belirttiğim temel kavram ve araçlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Temel Kavramlar: Collection, Project, Process Template, Process Configuration, Category, Area, Iteration Path, WorkItem Type, Fields, Workflow (States, Transaction), Form (Layout, Group, Tabs, Column, Control)

Temel Araçlar: Microsoft Visual Studio Team Explorer, Microsoft Visual Studio Team Foundation Server Power Tools, TFS witAdmin: Customize and manage objects for tracking work, TFS WitAdminUI 2013/2015, TFS Team Project Manager, Delete TFS Work Items

Son Güncelleme: Cumartesi, 08 Ekim 2016 18:35
Devamını oku
 
Microsoft Visual Studio Team Foundation Server (TFS) | Nedir? ve Kimler Kullanabilir? PDF Yazdır

Microsoft Visual Studio Team Foundation Server (TFS) Logo

Microsoft Visual Studio Team Foundation Server -kısa adıyla TFS-, Microsoft'un ALM (Application Lifecyle Management - Yazılım Yaşam Döngüsü Yönetimi) aracıdır.

Kaynak Kodu Yönetimi (Source Code Management), Raporlama, Gereksinim Yönetimi, Proje Yönetimi (hem Agile yazılım geliştirme hem de Waterfall-Şelale ekipleri için), Test Yönetimi ve Release (Sürüm) Yönetimi yetenekleriyle, yazılım geliştirme ekiplerinin tüm ihtiyaçlarını uçtan-uca karşılayabilmektedir. TFS, sayısız yazılım geliştirme ortamıyla entegre çalışabilse de, özellikle Microsoft Visual Studio ve Eclipse yazılım geliştirme ortamlarıyla beraber çalışabilmesi için özel olarak geliştirilmiştir.

Kaynak Kodu Yönetimi odaklı olarak ortaya çıkan TFS 2005 sonrasında, gereksinim yönetimi ve proje yönetimi kabiliyetlerini her yeni sürümünde geliştiren Microsoft, TFS 2008, TFS 2010, TFS 2012, TFS 2013 ve son olarak TFS 2015 versiyonunu yayınlayarak ALM pazarında ne kadar güçlü bir oyuncu olduğunu ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, TFS sunmuş olduğu son derece gelişmiş altyapısı ve kolayca özelleştirilebilen mimarisi sayesinde Kaynak Kodu Yönetimi yapmayan -hatta yazılım geliştirmeyen- firmaların bile, gereksinim yönetimi ve proje yönetimi başta olmak üzere, kurumsal yazılım ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir çözüm altyapısı sunmaktadır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 08 Ekim 2016 18:34
Devamını oku
 
LimeSurvey: Web Tabanlı Anket Yönetimi Adım Adım Resimli Kurulum Dokümanı PDF Yazdır
LimeSurvey Kurulum1.) LimeSurvey için Gerekli Olan Programlar ve Disk Alanı;
    * MySQL 4.1.0 (Daha üst sürümleri de olabilir) ve ya Microsoft SQL Server 2000 veya Postgres 8,1 vb gibi veritabanı programı,
    * EasyPHP veya Wamp Server gibi PHP programı,
    * Minimum 60 MB disk alanı gereklidir.

2. ) Sourceforge.net adresinden gerekli LimeSurvey kurulumunu indirin.

3. ) İndirdiğiniz klasör zipli bir dosyadır. Dosyayı klasöre çıkardıktan sonra kurulumunu yaptığınız PHP programının içine atınız. (Ben uygulamalarımı EasyPHP ile yaptığım için örnek resimler bu şekildedir.)
Son Güncelleme: Pazartesi, 04 Nisan 2011 14:40
Devamını oku
 
LimeSurvey: Web Tabanlı Anket Yönetimi Hakkında Genel ve Teknik Bilgiler PDF Yazdır
LimeSurveyEski adı “PHPSurveyor ” olan Limesurvey, MySQL’in MSSQL etkileşimi ile anket geliştirmek için oluşturulmuş bir programdır. Bu programda iki farklı kullanıcı vardır. Bunlar; admin ve katılımcılardır. Admin tarafından hazırlanan sorular ve ya testler, web ortamına aktarılır. Daha sonra katılımcılara mesaj sistemi ile ulaşılır. Katılımcılar, sorulara tek sayfada ve ya aşamalı bir şekilde yanıt verebilir. Her katılımcının sorulara verdiği cevaplar, ayrı ayrı veri tabanına kaydedilir. Anket soruları cevaplandıktan sonra hem admine, hem de katılımcıya mesaj sistemiyle dönüt verilir. Veritabanına kaydedilen bilgiler admin tarafından değerlendirilir. Anket sonuçları, SPSS gibi istatistik programlarına da aktarılarak değerlendirme yapılabilir.

Genel olarak; kapalı anket olması, dallanmış bir şekilde sunulması, kota bilgilerini sunması, WYSIWYG HTML editörü ile kullanılması, e-posta davetiyeleri uygulaması, değerlendirme yapma, temel istatistikleri belirleme gibi özelliklerine sahiptir.

Limesurvey, GNU (Genel Kamu Lisansı) lisanlı ve GPL değişiklikleriyle uyumlu bir programdır.
Son Güncelleme: Pazartesi, 04 Nisan 2011 14:41
Devamını oku
 


İstatistikler

Kayıtlı Kullanıcı : 190
Paylaşılan Yazı : 75
Web Bağlantıları : 5
Toplam Yazı Okunma : 559106

Kimler Çevrimiçi?

Şu anda 110 konuk çevrimiçi

Takip Edin

Güncel site içeriğini haberdar olmak için, e-posta listesine kaydolabilir, RSS beslemesine abone olabilir veya Twitter ve LinkedIn sayfalarımı takip edebilirsiniz.
 
 
 

Sosyal Paylaşım

Erkan Okur Kimdir
facebook twitter linkedin
about.me google profiles wordpress
Who is Erkan ?

İş İlanları - İş Habercisi

İş Arama Motoru
Bölge Bazında İş İlanları
Sektör Bazında İş İlanları

 İş İlanları Bölümü Sponsoru www.careerjet.com.tr