Erkan Okur Resmi Web Sitesi

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Özgeçmişimi Nasıl Daha Etkili Hale Getiririm? PDF Yazdır
Özgeçmiş Hazırlama

Becerilerinizle ilgili temel unsurları özgeçmişinize yazdınız. Artık özgeçmişinizin, firmaların vereceğiniz servislerden yararlanmak için sıraya girmelerini sağlayacak özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Hitap edeceğiniz kitleyi anlayın

Kişisel pazarlama kampanyanızda olduğu gibi, özgeçmişinizi okuyan kişinin de sizin değerli bir ürün olduğunuza inanması gerekir. İş adamlarının hedefleri genelde aynıdır; kar, daha büyük pazar payı, işlerini geliştirmek ve müşterileri için yeni ürünler yaratmak. Bu hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayacak kişiler seçeceklerdir.

İster iki aylık, ister yirmi yıllık deneyiminiz olsun kurallar aynıdır. Neler yaptığınızı ve neler yapma potansiyeline sahip olduğunuzu gösterin.

Başarınızı tanımlayın

Başarı kendini değişik şekillerde gösterebilir ve her işe göre farklılık gösterir. Bazı işler için satış departmanında yüzde artışı ya da yapılan düzenleme sonucu tasarruf yapmış olmak gibi somut örnekler göstermeniz gerekir. Diğerleri için daha çok çalışmalısınız. Örnek olarak bir proje ya da görevde yer almış olmanızın o proje ya da göreve olan katkılarını göstermeniz gerekir.

“İngiltere dışında Pazar payını arttırmak için yeni satış kanaları kullandım ve bu %25 artışla sonuçlandı.” gibi ifadeler, yaratıcılık, insiyatif alma ve amaçlarınıza ulaşma özelliklerine sahip olduğunuzu gösterir.

Çalıştığınız her iş için elinizde belli bir örnek bulundurun ve bu örneklerin şirkete katkılarını kısaca açıklayın. Özgeçmişiniz mülakata girebilmeniz için dizayn edilmiştir, işe girmeniz için değil. Bu yüzden ayrıntılara girmeyin. Potansiyel firmalarınızın sizi mülakata çağırmalarına yetecek kadar bilgi kullanın. Böylece mülakatta aldığınız işleri, öğrendiğiniz becerileri ayrıntılarıyla yüz yüze anlatabilirsiniz.

İş arayan pek çok kişi kendi başarılarını ve işe olan katkılarını hafife alır. Yalnızca “kırtasiye malzemesi sipariş ettiğinizi” söylemeyin, “şirketin gerektiği gibi işlemesi için gerekli kaynakları sağlamaktan sorumlu” olduğunuzu söyleyin. Aklınızda her zaman başvurduğunuz işe uygun örnekler bulundurun.

Kişisel başarılar önemlidir çünkü bağlı olduğunuzu ve odaklanabildiğinizi gösterir ve bu da işe alım yapan kişilerin takdir edeceği bir özelliktir. Fakat özgeçmişinizi önemsiz başarılarla doldurmamaya dikkat edin. Özgeçmişinizi kontrol ederken, sizi doğru şekilde satmayacak her türlü içeriği çıkarın.

Klişelerden ve belirsiz kısaltmalardan kaçının

Yönetici dilinden belirsiz kısaltmalara, iş dünyası klişelerle doludur ve çoğumuz bundan nefret ederiz. Özgeçmişinizde aşağıda örneği verilen şekillerde hatalar olmamasına dikkat edin:

 1. Takım oyuncusu kim aksini iddia eder ki?
 2. Proje yönetim becerileri bir örnekle desteklemediğiniz sürece bu ifade yalnızca organize olduğunuzu söylemenin havalı bir yoludur.
 3. Sonuç odaklı olmak neye karşı?
 4. İyi iletişim kurmak telefonda mı, yüz yüze mi, email’le mi? İletişim kurmanın pek çok yolu vardır ve diğer becerileriniz, başarılarınız bunu yapabildiğinizi zaten gösterir.

Kısaltmaları kullanırken dikkatli olun, özellikle de sektör değiştiriyorsanız. Özgeçmişinizi ilk değerlendirecek kişi genelde İnsan Kaynakları’ndan olacaktır ve bu kişi sizin alanınızda uzman olmayabilir. Bu kişilere içinde iş için gerekli kriterlerin olduğu bir liste verilir ve yalnızca listede yazılı kriterlere uygun kişileri tercih ederler. Örnek olarak “K.K. departmanıyla çalışma konusunda geniş deneyim” açıklaması onlara hiçbir şey ifade etmeyebilir fakat aslında son derece etkileyici bir beceridir ve işi elleriniz arkanızdan bağlı olsa bile yapabileceğinizi anlatmaktadır.

Her türlü durum için uygun beceriler

Pek çok firmada, pek çok iş için kullanılabilecek beceriler vardır. Eğer sektör değiştirecekseniz, aslında firmaların belli bir IT paketi içinde becerilerinize ihtiyacı olmasa da, yeni yazılımı kolayca öğrenmeniz onlar için etkileyici olabilir.

Özgeçmişinizdeki boşlukları açıklayın

Özgeçmişinizde boşluklar olmasının pek çok sebebi olabilir ve işe alım yapan kişiler böyle adayları anlayışla karşılayabilir. Fakat bu boşluklar net bir şekilde belirtilmediğinde şüphe duyabilirler. Bu yüzden özgeçmişinizdeki boşlukları pozitif bir tavırla açıkladığınızdan emin olun.

Aşağıda, genelde boş bırakılan yerler ve bunları nasıl pozitif gösterebileceğinize dair örnekler bulabilirsiniz:

 • Uzun tatiller İletişim ve organizasyonel beceriler her zaman önemlidir, bu yüzden verdiğiniz aranın bu unsurları nasıl iyi yönde etkilediğini açıklayın. Öğrendiğiniz herhangi bir ek dil sizin için büyük bir bonus olacaktır.
 • Aileyle ilgili konular kişisel konulardan bahsederek çalışma zamanını daraltmak için herhangi bir sebep yoktur. Üç dört kelimelik bir tanım yeterli olacaktır.
 • Hapishanede geçirilen zaman bunu pozitif gösterebilmek zordur. Günümüzde hapiste bulunmuş insanlara ayrım yapılmasına yönelik herhangi bir yasa yoktur. Eğer içerde geçirdiğiniz zamanı yeni bir beceri edinmek için kullanırsanız daha anlayışlı olacaklardır.
 • Çalışmadan geçirilmiş zaman bunu saklamayın çünkü olabiliyor. Doğru fırsatın gelmesini beklediğinizi söylemeyi deneyin, böylelikle firmalar aslında sizi arayan başka firmalar olduğunu ama sizin bunları kabul etmediğinizi düşünebilirler.
Açıklama: Etkili Özgeçmiş Hazırlama Notları: Hitap edeceğiniz kitleyi anlayın, Başarınızı tanımlayın, Klişelerden ve belirsiz kısaltmalardan kaçının, Her türlü durum için uygun beceriler, Özgeçmişinizdeki boşlukları açıklayın.
Etiketler: Özgeçmiş Hazırlama, Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri, Etkili Özgeçmiş Hazırlama Notları, Kısa Özgeçmiş, CV
Kaynak: kariyer-tavsiyeleri.monster.com.tr/ozgecmis-hazirlama/ozgecmis-hazirlama/ozgecmisimi-nasil-daha-etkili-hale-getiririm/
Google: Özgeçmişimi Nasıl Daha Etkili Hale Getiririm?
Erkan OKUR Diyor ki:
Son Güncelleme: Salı, 10 Ağustos 2010 21:00
 

Takip Edin

Güncel site içeriğini haberdar olmak için, e-posta listesine kaydolabilir, RSS beslemesine abone olabilir veya Twitter ve LinkedIn sayfalarımı takip edebilirsiniz.
 
 
 

Sosyal Paylaşım

Erkan Okur Kimdir
facebook twitter linkedin
about.me google profiles wordpress
Who is Erkan ?

İş İlanları - İş Habercisi

İş Arama Motoru
Bölge Bazında İş İlanları
Sektör Bazında İş İlanları

 İş İlanları Bölümü Sponsoru www.careerjet.com.tr