Erkan Okur Resmi Web Sitesi

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Endüstri Mühendisliği Nedir ? | Farklı Sektörlerden Endüstri Mühendisleri ve Meslek Tanımları [Video] PDF Yazdır
Endüstri Mühendisliği Nedir ?

Günümüzde meslekler arasındaki keskin sınırların kaltığını, pek çok meslek grubunu ortak paydada buluşturan iş ve görev tanımları yapıldığını düşünüyor olsam da; ilk olarak öğrencilik yıllarımda tanık olduğum "Tamam verimlilik falan güzel de, tam olarak nedir bu Endüstri Mühendisliği ?" sorusunun halen bir "geyik konusu" olarak gündemde olduğu bir gerçek :)

Sanırım Bilgisayar, Makina ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği mesleklerinin aksine toplumda kalıplaşmış bir algı oluşturamadığı için "Endüstri Mühendisliği nedir?" sorusu "ne kadar iyi cevaplansa da"; bu "geyik konusu" gündemde kalmaya devam edecektir. "İnsan, makina, malzeme gibi elemanlardan oluşan sanayi ve hizmet sektöründeki sistemlerin incelenmesi, örgütlenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için sistem, model ve yöntem geliştirerek sorunları çözen bir bilim dalıdır" gibi bilimsel tanımların da istenen "algı"yı oluşturamayacağı açıktır.

Ekşisözlük'te gözüme çarpan bir linki tıkladığımda (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Endüstri Mühendisliği bölüm sayfasında paylaşılmış bir videoya ulaştım. Video 2010 yılında,  Buffalo Üniversitesi Sanatların Merkezi Video Üretim Grubu tarafından hazırlanmış ve NASA, ünlü bir çikolata fabrikası, büyük bir hastane, Disney World, ABD ordusuna savaş danışmanlığı yapan bir silah üreticisi gibi farklı sektörlerden pek çok firmada çalışan Endüstri Mühendislerinin yaptıkları işler hakkında bilgi vermesini içeriyor. Toplumun ihtiyaç duyduğu "algı" için faydalı bir kaynak olabilir diye düşünüyorum.

Konunun devamında 6 dakika 21 saniye süren videonun "Türkçe" altyazılı versiyonunu bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: Çarşamba, 27 Temmuz 2011 15:22
 

Takip Edin

Güncel site içeriğini haberdar olmak için, e-posta listesine kaydolabilir, RSS beslemesine abone olabilir veya Twitter ve LinkedIn sayfalarımı takip edebilirsiniz.
 
 
 

Sosyal Paylaşım

facebook twitter linkedin
Who is Erkan ?